Güneşli Gipe dikiş

Güneşli Gipe dikiş

Gipe Dikiş Sanatında Özel Tasarımlar
Nervür modelleri Gipe dikişi, kolay gibi görünen ancak ince el ve makine sanatı ile birleştirilmesi gereken bir süs dikişidir. Gipe lastikten adını alan bu özel tasarım, son yıllarda güçlü bir trende dönüşmüş durumda. Oldukça hassas özel bir dikiş olan gipe dikişinde büzgü işi ve tasarımı son derece hassas makinalarda yapılır ve görsel hatlar bu tasarımın en özel objeleridir. Her bir tasarımın birkaç hat boyunca ilerlemesi, özel ilgi gerektirir ve dikişlerin boyutu ve yönü tüm dikiş hattı boyunca devam eder.
Özel Tasarımların Özel Motiflere Dönüştüğü Dikişler
Gipe dikişleri tek hat boyunca ilerleyebileceği gibi tasarımcının el uzmanlığına göre birkaç hat boyunca da ilerleyebilir.Nervür modelleri Her hattın sınırları güçlü bir şekilde belirlenir. Gelişi güzel tasarımlar ya da özel motifler eklenebileceği gibi tekdüze tasarımlar da kullanılabilir. Genelde mavi rengin kullanıldığı ipliklerde istenen tüm renkler merkez ya da yan renk olarak tasarımda kullanılabilir. Aynı zamanda ipliğin kalitesi ve kalınlığı da hem kumaşın hem de gipe lastiğin tasarımını etkiler. Büzgü boyları ile birlikte gipe lastiğin de doğru bir şekilde ayarlanması gerekir. Özellikle güneşli gipe dikişlerinde hatların net bir şekilde oluşturulmasında bu detay oldukça önemlidir.
Taytlık Kumaşların Aranan Tasarımları
Gipe dikiş  Nervür modelleri istenen tüm kumaş ve diğer ürünler için rahatlıkla kullanılabilir. Ancak örme kumaşlar arasında taytlık kumaşlar için en ideal dikiş yöntemi olarak görülür. Bunda sağlamlık, esneklik ve derinlik oluşturması gibi etkiler ön plana çıkar. Popüler giyim mağazalarında satın alınan birçok üründe bu tür dikişlerin varlığı asla tesadüf değildir. Karizma dikişi ile harmanlanan özel tasarımların en çok tercih edildiği günümüz moda akımında; etek, fanila, şort ve hatta gecelikler dahi bu özel tasarımın hedef ürünleri haline gelmiştir. Güneşli gipe dikişinin bu özel tasarımlar için ayrıca önemli olduğunu da vurgulamak gerekir. Özellikle açık renk tonları için ideal bir gipe dikiş stili olarak ön plana çıkıyor. Kroşeta dikişleri arasında bu özel dikiş tasarımının uzman dikiş çalışanları tarafından yapılması hatayı en aza indirgemesi noktasında önem taşımaktadır.