Merter kroşeta

Merter kroşeta

Zigzag Dikiş ve Kabartma Nervür Tasarımları
Zigzag dikişi özellikle çift baskı dikişlerinde tercih edilen özel bir dikiş tasarımı olarak bilinir. Tüm renklerde tek ya da birkaç hat boyunca uzayan bir tasarım kullanılabildiği gibi tek bir hat üzerinden birkaç kıvrım şeklinde de tercih edilebilir. Bu durum tamamı ile iğne milinin hareketine ve bunu yapan dikiş ustasının uzmanlığına bağlıdır. Aynı zamanda punto dikişi için de bu geçerlidir. Bunun için de aynı hamleler zigzagtan biraz farklı olarak şekilde yapılır. Genel olarak punto dikişi için erkek pantolon ya da ceket yakaları hedef ürünler olarak kabul edilir ve ince altüst bir uygulama söz konusudur.
Kabartma Nervür Süs Dikişleri
Zigzag dikişi tasarımına ek olarak katlanarak dikilen bir başka dikiş yöntemi olan kabartma nervür dikişleri de son derece önemli birer dokunuştur. Kumaşların istenen ölçüde ve aralıkta katlanarak üst üste bir çıkıntı oluşturması amaçlanıyorsa bu punto dikiş tasarımları oluşturulabilir. Tüm kumaş türlerinde genellikle kullanılmakla birlikte kadın kıyafetlerinde özel tasarımlar elde etmek için tercih edilebilir. Bununla birlikte çok daha fazla düz kumaş çizgileri oluşturmada tercih edilir.
Merter Zigzag dikişi için özel tasarımlı ürünlerde kabartma nervür dokunuşları yapılarak çok daha özel tasarımlar ortaya konulabilir. Bununla birlikte özellikle gece kıyafetlerinde ve yazlık giysilerin üst kısımlarında kullanılan nervür dikişleri, kumaş ile aynı renkte olabileceği gibi farklı renklerde de olabilir. Nervürlü pantolon seçeneklerine bakıldığında çok daha özel tasarımların ortaya konduğu görülür ki günümüzde bu tür trendlere sıklıkla rastlanmaktadır.
Zincir Montaj Dikişinde Yeni Trendler
Zincir montaj dikişi, özellikle kadın giysilerinde tercih edilen ve yine özellikle paralel baskı oluşturmada tercih edilen bir tasarımdır. Bu tasarımda oluşturulan baskı zincirler, istenen boyutta ve kalınlıkta olabilir. Genellikle 3 hat boyunca ve ortada daha koyu bir zincir montajının yapıldığı dikiş tasarımları çok daha ön plana çıkmaktadır. Düz ya da ters dikiş ile birlikte son olarak punto dikiş adımı ile birlikte ürün çok daha özel bir hale gelmektedir. Genellikle özel tasarımlar için tercih edilse de tekstil makinalarında seri üretim ürünlerinde de üretilebilmektedir.